Znovuzrození hrdinů DC.png
Specializovaný prodej komiksů a figurek !
161557706_10157899713652344_6172225396136941988_n.jpg
169350992_10157941835007344_1701941879726923978_n.jpg
151700411_10157841138642344_6216452086114980975_n.jpg
Novinky
14949.jpg
Iron-Studios-Red-Skull-Statue-003.jpg

Darebák – Speciální limitovaná edice 100 kusů

2990 Kč
Žánr: akční
Vydal: Martin Trojan-3-Jan
Rok a měsíc vydání: 2013/8
Vydání: 1.
Vazba: vázaná v pevných deskách
Format: 255 x 325 mm
Počet stran: 48
Tisk: barevný
Náklad: 100 ks
Název originálu: Bad Boy
Vydavatel originálu: Dynamite Entertainment, 2007
Autoři:
[scénář] Miller, Frank
[kresba] Bisley, Simon
[lettering] Trojan, Martin
[překlad] Dort, Václav
[překlad] Trojan, Martin
[obálka] Miller, Frank
Tato speciální limitovaná edice 100 číslovaných kusů obsahuje:
- knihu v pevné vazbě s metalickým potahem se speciálním motivem od Franka Millera
- ručně vyrobené pouzdro na knihu s metalickým potahem a slepotiskem

- list navíc s obrázkem se slepotiskovou pečetí a pořadovým číslem jednotlivých výtisků 1 až 100

- barevný plakátek ve formátu A3 se slepotiskovou pečetí

- tématickou knižní záložku

- potvrzení pravosti limitované edice na ručním papíře se slepotiskovou pečetí
- černé tričko s potiskem (možný výběr velikosti L)
Jediné, co chtějí, je jeho mozek a jediné, co chce on, je cigáro.

Komiks Franka Millera a Simona Bisleyho Darebák je příběhem chlapce jménem Jason. Ten zjistí, že ti, o kterých si myslel, že jsou jeho rodiče, jeho rodiče nejsou a že svět okolo něj je něčím úplně jiným, než se zdá.

Komiks původně vycházel na pokračování v britském magazínu Gentlemen‘s Quarterly. Nyní si ho můžete přečíst v podobě, v jaké ho jeho tvůrci původně zamýšleli. Toto vydání obsahuje novou obálku, galerii skic, původní obálku a novou kresbu od Franka Millera (která zároveň slouží jako obálka speciálního limitovaného vydání).

FRANK MILLER (scénář) začal svou kariéru jako tvůrce běžných komiksových řad, například Daredevil, Spider-Man a Batman, ale světovou proslulost si vydobyl až sérií Sin City – Město hříchu a velkoformátovou historickou freskou 300: Bitva u Thermopyl. Obě tato díla se dočala filmového zpracování a v současné době Miller pracuje na filmu Sin City – Město hříchu 2.

SIMON BISLEY (kresba), bývalý profesionální wrestler, se vřítil na britskou komiksovou scénu svými kresbami pro série Abc WarRiors a Slaine, kterými zbořil tehdejší zaběhlé postupy. Poté vstoupil do celosvětového povědomí svým pojetím postavy Loba. Podílel se na filmu Heavy Metal 2000 a spolu s tvůrcem Želv nindža Kevinem Eastmanem vytvořil akční minisérii Bodycount. V současnosti se věnuje spíše malbám obálek.

ANGUS McKIE (barvy) je britský výtvarník. Věnuje se především tvorbě obálek a ilustrování vědeckofantastických knih. Na svém kontě má i několik vlastních autorských komiksů, například pro časopis Heavy Metal nakreslil příběh So Beautiful and So Dangerous. Je také velmi oceňovaným koloristou, který vedle komiksu Darebák koloroval také knihu Bryana Talbota Srdce Impéria aneb odkaz Luthera Arkwrighta.
b_c4934-3739014d0b248832dd99036979ca51f0.jpg
b_c4934-0629a95aedf37039eaa34591f11a475e.jpg
limitka.jpg
vlozenylist.gif

Darebák – Speciální limitovaná edice 100 kusů

Recenze: 95 %

Vydalo nakladatelství Comics Centrum v pevné vazbě a v limitované edici (100 kusů) v roce 2013. Původně vyšlo jako one-shot v roce 1997 u Oni Press, podruhé pak v roce 2007 u Dynamite - z této verze vycházelo Comics Centrum. České vydání má 48 stran.

Scénář: Frank Miller
Kresba: Simon Bisley

Na komiks "Darebák" jsem byl natolik zvědavý v českém provedení, že jsem si zakázal číst anglický originál. Věděl jsem, že česká verze by měla být velkoformátová, tedy opět upravená a remasterovaná přímo Comics Centrem, ale když mi komiks přišel domů a já jsem ho rozbalil, musím přiznat, že jsem na velikost formátu zůstal civět. Nějak jsem pozapomněl, že se formát měl shodovat s velikostí vydání "Drsné školy". Takové překvapení bylo jednoznačně příjemné. Tohle je přece jen luxus, stejně jako provedení desek a skvělý papír, na kterém je komiks vytištěný. Comics Centrum odvedlo skvělou práci (což se promítlo i do hodnocení), navíc vydalo knihu i v limitované edici, která navíc obsahuje další bonusy - tričko, záložku, certifikát pravosti, speciální desky s obálkou od Franka Millera, pouzdro a plakát.

Když se Comics Centrum rozhodlo vydat tento komiks, trochu jsem byl překvapen a zároveň jsem se obával, jaké asi budou prodeje tohoto komiksu. Skutečnost, že se nevyprodala celá limitovaná edice hned v den, kdy byla uvedena do předprodeje, o něčem svědčí, ale to je spíše spojeno s poměrně vysokou cenou. Rozhodně to ale není spojeno s kvalitou komiksu. Problém je v tom, že samotný komiks má pouze 44 stran a tohle může některé čtenáře odradit od jeho zakoupení.

Ale ke komiksu samotnému. Neznal jsem komiks před jeho českým vydáním, a i když jsem měl možnost se dostat k jeho anglické verzi, odolal jsem a počkal jsem si na češtinu. Překlad původního názvu "Bad Boy" na "Darebáka" se mi zamlouval, i když i kvůli tomu se strhly debaty s negativními ohlasy. Obecně ale považuji překlad za vydařený, za takový, kterým se i do češtiny přenáší Frankův styl. Frank Miller byl v tomhle případě pro mě také velká neznámá. Jeho scénář k "Drsné škole" rozhodně nebyl tím, proč jsem komiksu dal tak vysoké hodnocení. Navíc to nebylo poprvé, co mě Frank zklamal, ale o "Holy Terror" asi nemá smysl už moc mluvit. Tentokrát ale rozhodně nepřestřelil a dokázal vytvořit skvělý sci-fi scénář.

Jason je kluk, který zjistil, že jeho rodiče nejsou jeho rodiče a že vlastně nic není takové, jak se na první pohled zdá. Svět, ve kterém se ocitl je divný, divné je i jeho samotné bytí. Kromě toho, že rodiče nejsou jeho rodiče, má v hlavě útržky divných vzpomínek. Nic nedává smysl, ale když pochopí, co se děje, že se ocitl v nějakém divném světě, kde je nějakým záhadným způsobem nutné, aby neutekl ze zajetí, rozhodne se utéct za každou cenu a zjistit, o co jde. Frank předvedl, v čem je neskutečně silný. To je ich-forma a navození té správné atmosféry. Jeho Jason, malý chlapec, mluví jako dlaždič a rozhodně si nebere žádné servítky. Není to ale pitomec. V drsném světě rychle pochopí, co má dělat.

Co se Frankovi povedlo, to bylo něco jako vytvoření anti-ekologického díla. Komiks není tak starý, poprvé vyšel v roce 1997, ale to, jak je zde pojata ekologie a jaké mohou být její následky, to je skutečně parádní. Celkem ochotně se s tímto názorem ztotožňuji a s klidem říkám, že si rád dám hamburger a nebudu mít výčitky svědomí. Tedy pokud to bude burger ze skutečného masa. Jen to kouření není moje. Frank Miller svého dětského hrdinu nechává kouřit, nechává ho nadávat, nechává ho klít i mluvit o vlastní erekci. Je to drsné, je to zábavné, je to skvělé. Nebát se ba vytvořit svět, kde je tohle možné. Navíc doplnění o skvělé sci-fi prvky.

Především kresba ukazuje, jak zajímavý je svět "Darebáka". Ti, co po Jasonovi jdou, vypadají jako zombie náckové, nemluvě pak o kočce Adolfovi s knírkem. I když je Simon Bisley ve své kresbě celkem umírněný a není tak rozvášněný, jako například u Loba, jeho kresba rozhodně není špatná. Naopak. Stále má svůj mírně karikaturní styl, což komiksu prospělo. Jason vypadá naprosto nevinně, což je ve skvělém kontrastu s tím, jak přemýšlí a jak mluví. Komiks má tak ten správný efekt již od prvního panelu. Simon Bisley komiksu dodává potřebnou šťávu, což je patrné na celkem absurdních postavách, anebo jejich absurdním chování. Frank a Simon tvořili "Darebáka" nejspíš v nějakém symbiotickém propojení, protože je vidět, že kresbě dokonale koresponduje s textem.

Na comicsDB jsem se setkal s názorem, že celý komiks, jeho smysl, vyjadřuje jedna jediná věta, která se v komiksu zopakuje. Tou větou je: Je zvláštní, že "osvobodit od něčeho" vždycky znamená to něco zakázat. Nelze než s názorem souhlasit. Když se nad tím člověk zamyslí, je to až děsivě pravdivé. Osvobodíme společnost od myšlenek a dáme jí diktaturu a cenzuru. Lidé si neuvědomují, jak je slovíčko "svoboda" degradováno do něčeho, co lze zaměnit za chaos. Hlavní postava je osvobozena od svobody v tom jejím skutečném smyslu slova. Aby ji znovu našla, musí překonat zákazy. Svoboda vybudovaná anarchií. Je možné jí dosáhnout jinak?

Autor textu: Martin Štefko
13.02.2021 15:35:25
Vachuda
hot-toys.png
PD1554383978h7E.jpg
iron_studios_-_freddy_6_480x480@2x.jpg
8c93a606d6467e3620b15ac0a020530c.jpg
Výstřižek.PNG
Vítejte na KupKOMIKS.

  Vítám Vás v internetovém obchodě.Tento obchod jsem založil pro Vás,sběratele tohoto žánru.
   Budu Vám nabízet jak současné novinky,tak i novinky pro naše nejmenší čtenáře.
   Doufám,že se Vám obchod bude líbit jak cenově,tak nabízenými tituly.
Jednička na českém trhu -  přes 4.000 komiksových titulů..
Největší výběr komiksů v ČR !

Příjemný nákup Vám přeje: Jan Vachuda KupKOMIKScz

 
1.JPG
0 Kč
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one