Znovuzrození hrdinů DC.png
Specializovaný prodej komiksů a figurek !
241147669_10158221038967344_8446707724044640257_n.jpg
240682879_10158200250642344_1517224958881803637_n (1).jpg
190462814_10158039173012344_2921813479851520184_n.jpg
5-8.jpg
Žánr: superhrdinský, horror, městská fantasy
Vydal: BB/Art Komiks, Crew
Rok a měsíc vydání: 2009/12
Vydání: 1.
Vazba: vázaná v pevných deskách s přebalem
Format: 175 x 265 mm
Počet stran: 184
Tisk: barevný
Autoři:
[scénář] Moore, Alan
[překlad] Janiš, Viktor
Popis:
Některé komiksy fungují v žánru jako milník – a Sága o Bažináčovi je jedním z nich. Alan Moore si vzal staré a zapomenuté postavičky a vdechl jim nový život. A co víc, povedlo se mu vzkřísit hororový komiks, proti vůli cenzorů z CCA, pro něž byla kombinace nahoty, rozkládajících se zombií, incestu a nekrofilie příliš.
Alec Holland uhořel, jeho duše však žije dál. Příběhy zeleného monstra se z akčních dobrodružství proměnily v atmosférické a ponuré horory, v „Sandmana z bažin“. Po zemi kráčí ďábel, dává lidem rady do života a na pomoc si z pekla povolal řadu mrtvých. A zlu se může postavit jedině bytost, která možná kdysi byla člověkem. Americký jih nikdy nebyl nejdokonalejším místem pro život – teď se však stává dokonalým místem pro smrt…

Příběhy v tomto svazku obsáhnou celé emocionální spektrum, od čiré hrůzy úvodních kapitol až po zvláštní rozsah poslední třetiny knihy s jímavým, srdceryvným příběhem o roztomilých nestárnoucích mimozemšťanech hledajících svou Paní, od snových domů a jejich tragických, magických ochránců až po psychedelickou milostnou píseň ve fantastickém finále.
Těmito příběhy se Sága o Bažináčovi zapsala do komiksových dějin. Až je přečtete, nejspíš pochopíte proč.
12803_1.jpg
12803_2.jpg

Recenze: Bažináč 2: Láska a smrt 95 %

Swamp Thing - Bažináč: Láska a smrt (Swamp Thing: Love and Death)
Vydalo nakladatelství BB/art ve spolupráci s Crew v pevné vazbě 2009. Původně vyšlo jako čísla 28 až 34 a Annual č. 2 série "Swamp Thing" v nakladatelství Vertigo (dospělejší odnož DC Comics). Souborně v originále komiks vyšel jako "Swamp Thing: Love and Death" v roce 1990 u DC Comics.

Scénář: Alan Moore
Kresba: Stephen Bissette, John Totleben, Alfredo Alcala, Rick Veitch, Shawn McManus a Ron Randall

Cena se nám od prvního dílu trochu zvedla, ale ne, není to tím, že by za 6 let, které uplynuly od prvního vydání komiksu „Swamp Thing - Bažináč“ v České republice, došlo k takové inflaci, ale jednoduše tím, že druhý díl je ještě propracovanější. Je to dáno tím, že obsahuje nádherně barevné stránky, které jsou doplněné skvělým úvodem a předmluvou, dokonce se zde v závěru objevují i krátké životopisy autorů. Po stránce vazby nelze knize skutečně nic vytknout, ani nevadí, že zde není přiložena galerie nebo něco podobného, protože tohle všechno mluví samo za sebe. České vydání je skutečně luxusní. Jen škoda, že si takové nevysloužil i první díl.

Pokud přejdeme k příběhu – k českému vydání a jeho podobě se ještě vrátím – nelze Alanu Moorovi opět nic vytknout. V prvních čtyřech sešitech rozehrává úžasně děsivou hru, která skutečně dýchá těmi nejlepšími horory. Louisianské bažiny ději dokonale sedí a atmosféra díky nim houstne. Ale co je na tom všem naprosto překvapující, ten horor není ničím jiným než milostným příběhem, který se rozvíjí mezi lidskou ženou a Bažináčem, postavou ryze rostlinnou. A že si myslíte, že láska v téhle podobě nemůže dojít intimního naplnění? Myslím, že budete překvapeni poslední kapitolou této knihy, která je skutečně mistrovským dílem a ukázkou toho, že Alan Moore v komiksu dokáže opravdu všechno. "Ztracené dívky" Alenka, Wendy a Dorotka by mohly vyprávět.

Ale nepředbíhejme. Stostránkový úvodní příběh nám vysvětluje, jak to vlastně bylo s manželem Abigail, který měl na konci prvního dílu zlou nehodu. Mimochodem, zde je krásně vidět, jak na sebe příběhy navazují. Na druhou stranu jsou zde i takové, které úplně propojené nejsou. Dokonalou ukázkou je jednodílná povídka „Pog“, která je vyprávěna z pohledu roztomilých mimozemšťánků. Ne, není to hloupá povídka, právě naopak. I zde Alan ukazuje své mistrovství a dokazuje, že je schopen vytvořit silný příběh, a to i s postavičkami, které nejsou pro dospělého na první pohled úplně zajímavé. Navíc je schopen si tak krásně hrát s jazykem, což muselo být pro překladatele skutečně velkým oříškem, ale Viktor Janiš se toho zhostil se ctí a slova, která na nás mimozemšťané chrlí, jsou nádherně hravá a krásná. Čeština je skutečně jedinečná řeč a Viktor Janiš to jen potvrzuje.

Stejně tak Alan Moore dokazuje, že je mistrem příběhu a inspirací pro všechny další, nejen komiksové autory. „Opuštěné domy“ jsou dalším zářným příkladem a ne náhodou se vám vybaví dílo Neila Gaimana. Propojení pomocí Kaina a Ábela, ale i styl vyprávění odkazují na to, že ani jednomu z umělců není cizí vypravěčství a že jsou skutečnými profesory tohoto řemesla. Poslední kapitola knihy s názvem „Svěcení jara“ je důkazem toho, jak krásně lze pojmout sex mezi člověkem a rostlinou, jak bizarní a přitom naplňující takové spojení může být.

Ne, „Bažináčovi“ prostě není možné cokoli vytknout, protože jako komiks je skvělý, děsivý i romantický, veselý i nostalgický. Naprosto nesrovnatelné s filmovými provedeními. Společnost BB/art k němu přistoupila s láskou a „Bažináč“ dostal podobu, kterou si i na našem trhu zaslouží. Jedná se rozhodně o jeden z nejlepších hororových komiksů, které u nás byly vydány, ale strhující je i díky svému žánrovému přesahu. Vzhledem k barevnosti, dávám více než u prvního dílu.

Autor textu: Martin Štefko
03.04.2021 15:23:39
Vachuda
hot-toys.png
SSHOT905176_10.jpg
Výstřižek.PNG
Vítejte na KupKOMIKS.

  Vítám Vás v internetovém obchodě.Tento obchod jsem založil pro Vás,sběratele tohoto žánru.
   Budu Vám nabízet jak současné novinky,tak i novinky pro naše nejmenší čtenáře.
   Doufám,že se Vám obchod bude líbit jak cenově,tak nabízenými tituly.
Jednička na českém trhu -  přes 4.000 komiksových titulů..
Největší výběr komiksů v ČR !

Příjemný nákup Vám přeje: Jan Vachuda KupKOMIKScz

 
1.JPG
0 Kč
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one