Vítejte na KupKOMIKS.

  Vítám Vás v internetovém obchodě.Tento obchod jsem založil pro Vás,sběratele tohoto žánru.
   Budu Vám nabízet jak současné novinky,tak i novinky pro naše nejmenší čtenáře.
   Doufám,že se Vám obchod bude líbit jak cenově,tak nabízenými tituly.
Jednička na českém trhu -  přes 4.000 komiksových titulů..
Největší výběr komiksů v ČR !

Příjemný nákup Vám přeje: Jan Vachuda KupKOMIKScz

 
1.JPG
0 Kč
Znovuzrození hrdinů DC.png

Specializovaný prodej komiksů a figurek !

1.jpg
Novinky
kp735793.jpg
dune-press-01.jpg
6563.jpg

Tintinova dobrodružství 15: Tintin v zemi černého zlata

-10%
169 Kč
152 Kč
Žánr: dobrodružný
Vydal: Albatros
Rok a měsíc vydání: 2009
Vydání: 1.
Vazba: paperback
Format: 210 x 297 mm
Počet stran: 62
Tisk: barevný
Název originálu: Les Aventures de Tintin 15: Au pays de l'or noir
Vydavatel originálu: Casterman, 1950
Autoři:
[scénář] Hergé
[kresba] Hergé
[překlad] Vinšová, Kateřina
[redakce] Müller, Ondřej
[obálka] Hergé
Popis:
Černé zlato je chronologicky patnáctým Tintinovým dobrodružstvím. První černobílá verze začala vycházet roku 1939, Hergé umístil děj do vymyšlené arabské země Hemed, kde spolu soupeří dva ropní šejkové posedlí touhou po moci. Mezi nimi se ocitá Tintin a snaží se polapit zlotřilého padoucha dr. Müllera, s kterým se setkal již v příběhu Černý ostrov. Jízda pouští popletených detektivů Tkadlece a Kadlece patří k nejvtipnějším sekvencím celé série.
normalni_image.php.jpg

Recenze: Tintinova dobrodružství 15: Tintin v zemi černého zlata 75 %

Tintinova dobrodružství: Tintin v zemi černého zlata (Les Aventures de Tintin: Tintin au pays de l'or noir)
Vydalo nakladatelství Albatros v brožované vazbě v roce 2009. Původně vyšlo v roce 1950 barevně jako "Tintin au pays de l'or noir", patnáctý sešit série "Les Aventures de Tintin". České vydání má 62 stran.

Scénář: Hergé
Kresba: Hergé

Hned na začátek bych si postesknul, že je velká škoda, že Albatros již dále sešity nedoplňoval zajímavými historickými souvislostmi a různými poznatky z jejich tvorby. Je to škoda proto, že se jednalo o skutečně dokreslující informace, které jsou pro někoho, jako jsem já přínosné, poučné a jednoduše prostě zajímavé. Takové věci rád čtu, protože mě zajímá, jak příběhy vznikají. Nemusíte se z toho nic naučit, ale někdy zjistíte, že historie vytváření příběhy je mnohdy svou zápletkou srovnatelná s dějem fiktivním, který je psán proto, aby zaujal pozornost. V případě sešitu "Tintin v zemi černého zlato" to platí, protože ani tohle nebyl sešit, který by se na svět dostával přirozenou cestou.

Co se tedy vlastně stalo? Původně měl být sešit "Tintin v zemi černého zlata" devátou knihou, která by následovala po příběhu "Žezlo krále Ottokara". K tomu také došlo, částečně. V letech 1939 až 1940 vycházel původní, černobílý příběh pod původním vydavatelem, časopisem "Le XXe Siècle". Ten byl v roce 1940 uzavřen nacisty. Hergé byl bez práce, ale později mohl znovu tvořit pod deník "Le Soir", o čemž jsem již psal. Přesto však nepokračoval s vydáváním komiksu "Tintin v zemi černého zlata", ale napsal a nakreslil příběh "Krab se zlatými klepety". K "Černému zlatu" se dostal až v roce 1948 a příběh se tak nakonec stal až 15. sešitem v tintinovské chronologii. To už vycházel v magazínu "Tintin" a v barvě.

Na příběhu je poznat, že vznikal před válkou, stejně jako po ní. Základním tématem je totiž možnost, že by k válce mohlo dojít, a to na základě nedostatků ropy a problémům, které s tím budou spojené. Co si budeme povídat, ropa je už delší dobu kamenem sváru a mnohé války vznikly právě na jejím podkladě. Vždyť ona i válka s terorismem má ropnou pachuť. Pojem "černé zlato" tak získává určitý pejorativní nádech, protože stejně jako se vraždí pro zlato, zabíjí se i pro ropu.

Tintin je z ropné krize nešťastný, navíc je nesvůj i z toho, že dochází k dalším problémům - explodují auta. Souvislost se nabízí, ale proč dochází k výbuchům? Tintin se vydává po stopách lidí, co s tím mají něco společného a cestuje do Chemedu, země, která má velké zásoby ropy. V prvním vydání se nejednalo o Chemed, ale zemí, kam se Tintin vypravil, byl Britský mandát Palestina, tedy v současné době jen Palestina. V roce 1971 však Hergé komiks upravoval a došlo k záměně za zemi neexistující a tím pádem politicky korektní. i když je na první pohled jasné, kam je příběh vlastně situován. V cizí zemi, která je především pouštního charakteru, Tintin prožívá další dobrodružství, které má zajímavé prvky a výborné vtipy.

Do děje zasahuje většina známých i oblíbených postav, ale Tintin se tentokrát většinou musí spolehnout jen sám na sebe. Kapitán Haddock je zde méně, Hluchavka pouze dopisně, prostor pak mají Tkadlec a Kadlec, kteří dělají skutečně parádní koniny. Jejich jízda džípem je epická. Příběh začíná poměrně velikášsky, zabránit válce, ale třetina komiksu je vlastně o tom, že se zachraňuje jeden chlapec, který je mimochodem dalším skvělým Hergého výtvorem. Toho spratka budete nesnášet od prvního pohledu. A pokud jsme u postav, s některými se setkáváme znovu - doktor Müller je známý ze sešitu "Černý ostrov" a kupec Oliveira zase ze sešitu "Faraonovy doutníky". Je na tom vidět, že Tintinův svět je propracovaný a jsou zde jasné návaznosti. Navíc reportér už je tak známý, že má přátele i nepřátele téměř všude.

"Tintin v zemi černého zlata" je celkem dobrým sešitem, ale jeho zápletka, ač má skvělé náznaky dramatu (sekvence zajetí Tintina, výbuch ropovodu, utrpení na poušti), všechno je tak trochu bagatelizováno tím, kam se vlastně příběh dostane a o co hlavně nakonec jde. Zachraň dítě a zabráníš válce. Je to sice hezké, na druhou stranu Hergé už zvládl lepší zápletky. Tahle mi v tomhle směru neseděla, i když pravda, některé vtipy a absurdní situace jsou vskutku jedinečné.

Autor textu: Martin Štefko
02.10.2017 20:43:13
Vachuda
c1f1dac4e7a3876866f21a33d666d368.jpeg
logo-ironstudios.png
3a7874d40d6a6fdb0b6a06ee5f058cc7.jpg
Novinky
popeyebluto9.jpg
7880.jpg
spider-man-2099-black-suit-toy-fair-exclusive-hot-toys-bunker158-5.jpg
SSHOT904937_0.jpg
logo.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one